سازه فضاکار تبریز

سازه فضایی و سازه فضاکار یکی از بهترین نوع سازه ها می باشد که مزیت بسیار بالایی نسبت به سایر سازه ها دارد. کارخانه space frame در زمینه سازه فضایی گنبدی و سازه فضاکار تخت و … در شهرهای مختلف ایران فعالیت دارد. سازه فضایی در تبریز یکی از چندین فعالیت ما می باشد.
سازه فضایی در تبریز اخیرا فرآیند رو به رشدی را طی می کند. چرا که با توسعه شهری و توسعه معماری های مختلف در کلان شهر تبریز، استفاده از سازه فضاکار در تبریز رو به رشد بوده و در حال افزایش است.

سازه-فضاکار-space frame

سازه فضایی در تبریز، بهترین روش مقابله با زلزله

سازه فضاکار به صورت سازه ای، صفحات صلبی را به وجود می آورند، اما اغلب از فولاد یا آلومينيوم با استفاده از تعداد زیادی گره ساخته می شوند.

ترکیب این صلبيت با انعطاف پذیری مصالح ساخت آنها، به علاوه ی پتانسیل جذب انرژی اتصالات، مقاومت خوبی را در برابر نیروهای زلزله به وجود می آورد. خصوصا که شهر تبریز شهر زلزله خیز است. لذا سازه فضاکار در تبریز بهترین گزینه از بین سایر سازه ها می باشد.

هرچند قسمت هایی در سازه فضاکار وجود دارد که ممکن است با رفتار ترد” مواجه شود، در این بخشی ها شکست تعداد اندکی از اعضا و یا حتی یک عضو، منجر به شکست ناگهانی کل سازه ميشود.

در طراحی سازه فضایی به منظور حفظ انعطاف پذیری سازه در برابر زلزله، تعيين قابليت حالت “شکنندگی” در شکست برای تأمین مقاومت کافی ضروری است. استفاده از اعضای لوله ای متداول در سازه های فضایی به دلیل رفتار عالی آنها در برابر نيروهای ناشی از پس لرزه های دوره ای زمين لرزه بسيار مناسب است.

نیروی زلزله و تاثیرات آن بر سازه

نیروی زلزله از حرکت زمین در طی زمین لرزه ودر تركيب با ایترای سازه به وجود می آید بيشتر نیروهای وارده در بیش از یک جهت به سازه نيرو وارد می کنند تا تغييرشکلی پیدا کند و این تغييرشکلی موجب ایجاد نیروهای داخلی می شود. با این وجود به منظور طراحی سازه قضایی، عملکرد زلزله به صورت طبیعی و با استفاده از یک سیستم شبيه سازی شده از نیروهای خارجی نشان داده می شود. این نوع طراحی قابلیت بارگذاری شدید و اغلب با احتمال وقوع کم است که شات نيروهای آن به عواملی که در هر زلزله متفاوت است (مانند، حداکثر شتاب زمین، فرکانسی و دوره) بستگی دارد. سازه فضایی در مناطق زلزله خيز بسیار کاربرد دارد و شهر تبریز نیز با توجه به ساخت و سازهای کلان، بهتر جواب می دهد.

سازه فضایی در تبریز انتخاب بسیار مناسبی نیز می باشد.

در شرایط قطعی و هنگامی که سازه فضایی دو لايه دارای ابعاد طبيعي، شكلی و هندسه منظم است، تحليلي نيروهای استاتیکی معادل را ميتوان انجام داد. تحلیل های الاستیک ساده، سایر ویژگی های سازه فضاکار مانند قابليت تغييرشکلی غيرالاستيک آنها بدون فروپاشی را مورد توجه قرار نمی دهد. همین امر بهترین انتخاب برای سازه فضایی تبریز می باشد. این انعطاف پذیری انرژی زلزله را مستهلک کرده و می تواند برای دسترسی به راه حل اقتصادی تر به كار رود، اگرچه، هميشه امکان رفتار “ترد” وجود دارد که مستلزم یک روند شکست است که توسط توزيع مجدد نیرو از اعضای کمانش کرده تحت نیروهای فشاری زیاد شروع می شود.

رفتار یک سازه فضاکار

رفتار یک سازه فضاکار به صلبيت سازه تكيه گاهی آن که به صورت اجتناب ناپذیری دارای عکس العمل است، بستگی دارد. زمانی که سازه بر روی ستونهای لاغر تکیه می کند، شبكة فضایی میتواند به صورت یک دیافراگم صلب که به بالای ستون های منعطف متصل است، درنظرگرفته شود. مقاومت جانبی شبکه ممکن است توسط رفتار ستونها به عنوان طرههای عمودی و یا از طریق مهاربندیهای قطری مابین ستونها تامين شود. هنگامی که از مهاربندی استفاده می شود، باید توجه داشت که انبساط حرارتی شبکه بی دلیلی محدود نشود. این مسئله اغلب با قراردادن مهاربندی در وسط طولی هر ضلع يک يان مستطيل شکلی حاصل می شود. در نتيجه نيروهای افقی زلزله براساس سختی ستونها بين آنها توزیع می شوند

مزایای سازه فضاکار تبریز می تواند موارد زیر باشد

  • بسیار زیباست
  • منحصر به فرد و مقاوم است
  • بسیار به صرفه است
  • قابلیت باز و بسته شدن دارد
  • در برابر زلزله و اتش سوزی مقاوم است.

جزییات اتصلات سازه

هنگامی که سازه فضاکار روی یک سازه ثانويه حجيم مانند جایگاه شيبدار یک استادیوم تکیه کرده است، سقف در مقایسه با تکیه گاه نسبتا انعطاف پذیر است.

این حالت در مقاومت عمومی ساختمان در برابر زلزله مشارکتی ندارد و فقط نيروی زلزله را به سازه ی ثانويه منتقل می کند.

همچنين جزييات اتصالات شبکه و تكيه گاه ها از رفتار شبکه تحت نیروهای زلزله تأثیر می پذیرد زیرا نیروهای افقی زلزله باید منتقل شود، در حالی که امکان انبساط حرارتی آزاد نيز در شبکه وجود داشته باشد.

از این رو ضروری است که قسمت های باربر لغزنده، امکان کافی برای حرکات افقی متنوع سازه ی ثانويه را داشته باشند، تكيه گاه های عمودی باید سازه فضایی را از سر خوردن قسمت های باربر در طول زلزله محافظت کنند. همچنين اتصالات باید هنگام مقاومت سازه ی ثانویه در برابر نیروهای زلزله بتوانند قبل از اینکه دچار شکست شوند، حرکت ها را تحمل کنند. همه موارد مزایایی برای سازه فضایی در تبریز می باشند.
شما می توانید هر گونه سفارش سازه فضاکار در تبریز را با ما در میان بگذارید و از مشاوره رایگان نیز بهره مند شوید. بهترین ها را از ما بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *