اجزای سازه فضاکار

در این مقاله به بررسی اجزای سازه فضاکار می پردازیم. در سازه های فضاکار نزدیک به ۵۰ درصد از کل هزینه ها صرف هزینه ی اتصالات می گردد.

در حالیکه در سازه ی معمولی هزینه ی اتصالات نزدیک به ۲۰% کل هزینه می باشند.

از این رو مهم ترین اجرای سازه فضا کار اتصالات آن ها می باشد.

کوی عبارت است از یک کره فولادی تویر که به منظور ایجاد پایدار و ارتباط بین اعضای سه بعدی به کار می رود. که یکی از اساسی ترین اجزای سازه فضاکار است.

گوی ها خود و اجزای مربوطه شان را در یک موقعیت ثابت نگه می دارند و باعت ایجاد تعادل بین نیروهای امضا می شوند.

گوی ها همچنین دارای سوراخ های رزوه دار شعاعی نیز می باشند. که عضوهای سازه توسط انتهای محرومی خود تحت زوایای مشخصی بر روی این سوراخ ها که دارای مسلح ماشینکاری شده می باشند، می نشینان و بسیج می شوند.

توی پیج ها می توانند از جنس آلومینیوم با فولاد باشند.

اما اگر فولادی باشند باید برای تغییر شکل های موجود کنترل تردد که در اب صورت اتصالات بزر تری خواهیم داشت. الومینیوم علاوه بر اینکه وزن و مدول الاستیسیته یک سوم فولاد دارد، مقاومت کششی بالاتری نیز دارند.

نگاهی به سه اجزای مهم

اجزای-سازه-فضاکار

اجزای سازه فضاکار سه مورد مهم عبارت است از :

  1. مخروطی
  2. لوله
  3. پیچ
  4. اسیلو

مخروطی: جهت ملاحظات هندسی در محل اتصال المان به تو از قطعه مخروطی شکل فولادی که به لوله جوش می شود استفاده می گردد. این قطعه دارای دو نوع کششی و فشاری می باشد و مهمترین نقش آن جلوگیری از تراکم لوله ها در نزدیکی نوی می باشد. از نکات مهم اجزای سازه های فضایی می باشد.

لوله: عضو دیگر سازه ها که جهت تحمل نیروهای محوری (کششی، فشاری به کار می رود لوله ها می باشند که دو انتهای آن بریده شده و سر آن به وسیله قطعه مخروطی که اتصال آن را با سایر قصات امکان پذیر می سازد. جوش می شود. لوله هایی که در گویای سازه می قضا کار استفاده می شود ۶ متری می باشد که برای جویری از هدر رفتن مصالح در قضات ۲ و ۳ متری برش داده می شود، به همین دلیل، برای اعضای هه و سازه های فت کاره استانی با طول و نتایج یکسان و در طول ۲ یا ۳ متر پیشنهاد شده است.

پیچ یک اتصال جدا شدنی بوده و جهت انتقال نیرو از این کمک گرفته می شود

اجزای-سازه-فضایی

اسیلو: (غلاف) مهره ای می باشد که در فشار عمل می کنند و جهت محکم تعودی در داخل توی نیز استفاده می شود. اسپلوما به دو شکل شیار دار و سوراخ دار تولید می شوند که توسط سین به پیج متصل می گردند. جهت محکم کردن و اطمینان از ورود کافی بولت درونه رزوه از اسيلو يا غلاف استفاده می کنیم که طول آن بستگی به نیروی موجود در اتصال و طول بولت دارد. بین روی اسیلو (غلاف) برای کنترل میزان فرورفتگی پیج درون توی تعبیه گردیده است. تلاق ها در دو نوع فرج کاری با دستگاه تراشکاری اتوماتیک CNC تولید می شود.

بیشترین هزینه در سازه فضایی

در یکی از مقالات مهم در حوزه اجزای سازه فضاکار مطالب جالبی نوشته شده بود. اتصالات مختلف در سازه های فضایی حدود پنجاه درصد هزینه ها را شامل می شود.

این بدان معنا است که تخصص ها و نیروهای انسانی هم هزینه زیادی در این سازه ها دارد و هم اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

 

اتصالات شامل موارد زیر است :

  • گوی
  • بشقابک
  • لوله
  • پیچ
  • غلاف یا اسلیو

منظور از گوی کره فولادی تو پری است که باعث ارتباط اعضای مختلف سازه می شود. یکی از مهم ترین اجزای سازه فضایی است. بین نیروهای اعضا تعادل ایجاد می کند.

منظور از بشقابک در این مقاله همان قطعه فولادی مخروطی شکل می باشد.

این بشقابک امکان این را فراهم می کند که به گوی وصل شود.

لوله هم نقش تحمل نیروی محوری دارد و از اجزای سازه فضایی می باشد.

پیچ در بحث اجزای سازه فضاکار علاوه بر نقش اتصال، نقش انتقال نیرو را هم دارد.

از غلاف هم بیشتر به این خاطر استفاده می شود که از وارد شدن کافی بولت مطمئن شویم.

اجزای سازه فضاکار-لوله های سازه فضاکار

نحوه مونتاژ و بالا بردن

بحث مونتاژ و بالا بردن اجزای سازه فضاکار از مهم ترین و حساس ترین بحث ها می باشد. جهت جلوگیری از تخریب شدن و آسیب دیدگی سازه های فضایی و سازه های فضاکار، نیاز است سر جرثقیل به چهار گره متصل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *